Hangi zemin tipleri yerden ısıtma için uygundur?

Hangi zemin tipleri yerden ısıtma için uygundur?

Burada dikkat edilmesi gereken husus proje aşamasında hangi zemine hangi uygulamanın yapılacağının bilinmesidir. Örneğin, ıslak zeminler fayans, odalar parke veya rabıta, koridorlar mermer, kuru zeminlerde döşeme üzerine halı v.s. Her malzemenin kendine has ısı iletim katsayıları olacağından projelendirme aşamasında seçilecek malzemelere göre zemine uygulanacak boruların çapları, döşeme sıklıkları ve zemin derinlikleri belirlenir. Yine uygulama tekniği zemine döşenecek malzemenin çeşitliliğine göre değişecektir.


Elektrikli yerden ısıtma sistemleri

Kablolu sistemlerle evde büyük çaplı bir tadilat gerekmeden kolay uygulama yapabilirsiniz. Elektrikli yerden ısıtma sistemlerinde üç katman bulunuyor: Plastik köpük, alüminyum levha ve ısıtma işini yapan kablolar. En alttaki tabakanın yalıtım ve yansıtıcı özelliği sayesinde tüm ısıl enerji yukarı doğru ivmelenir. Bu özelliği ile mekan çok kısa bir sürede ısıtılabilmektedir.


Sulu yerden ısıtma sistemleri

Her cins katı ya da sıvı yanar madde, ısı pompası veya güneş enerjisi entegre sistemine bağlı olan yerden ısıtma sistemlerdir. Sulu yerden ısıtma sisteminde estetik olarak kolayca gizlenebilen birkaç ağızlı kollektör bulunur. Bu sayede her oda modülasyonu ayrı vana ile manuel, termostatik ve otomatik kontrol edilebildiğinden, ihtiyaca ve yaşayan sakinlerin isteğine göre kolaylıkla ayar yapma olanağı da sağlanır. İlk yatırım maliyeti biraz yüksek görünen sulu yerden ısıtma sistemi, kendini kısa zamanda düşük yakıt masrafı ile amorte ettiği gibi homojen ısı dağılımıyla da sağlıklı bir yaşam alanı yaratır.